Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie

Ochrona zdrowia 2017/2018

18 kwietnia br. odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Stałych Rady Miejskiej, na którym omawiono między innymi "Funkcjonowanie ochrony zdrowia w Gminie Zbąszynk w roku 2017 i udzielono informacji na temat planu na 2018 r.
czytaj dalej

Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

Pracodawco, zastanów sie co jeszcze możesz zrobić w swojej firmie, aby nie dochodziło to tragicznych w skutkach zdarzeń wypadkowych lub powstawania chorób zawodowych.

Załączniki

Szczepienia przeciw HPV

Informacja bieżąca
 
4.04.2018 r. - Szanowni Rodzice uczennic szkół podstawowych Gminy Zbąszynek. Rak szyjki macicy to jedyny nowotwór, którego dzięki dostępnym narzędziom profilaktycznym (szczepienia przeciw onkogennym odmianom wirusa HPV, przesiewowe badania cytologiczne) można uniknąć lub wykryć na wczesnym, całkowicie wyleczalnym etapie rozwoju. Burmistrz Zbąszynka w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy – szczepienia HPV na lata 2016-2018” zaprasza Państwa na spotkanie z lekarką, która będzie prowadziła szczepienia dziewcząt w Gminie Zbąszynek, Panią Dorotą Pietrzak ze Szpitala w Międzyrzeczu. Pani Dorota przedstawi szczegółową informację o szczepieniu profilaktycznym przeciwko wirusowi HPV i wyjaśni wszelkie wątpliwości. Gorąco zapraszamy wszystkich Rodziców,
których córki uczęszczają do klasy V,VI i VII, a nie były jeszcze szczepione przeciw wirusowi HPV, na spotkanie, które odbędzie się 16 kwietnia br. o godz. 18:00 w Szkole Podstawowej w Zbąszynku przy ul. Sportowej 1. Jest okazja dowiedzieć się więcej o skuteczności tego szczepienia z punktu widzenia medycznego. Będzie można także wypełnić deklarację zgody na szczepienia. Jednocześnie przypominam, że szczepienia są dobrowolne i bezpłatne. Koszt jednego szczepienia – trzy dawki - to kwota 680,00 zł - pokrywa Gmina Zbąszynek. Rok 2018 jest ostatnim rokiem realizacji Programu. Pierwsze szczepienia planujemy przeprowadzić jeszcze w kwietniu br., kolejne
w czerwcu i ostatnie w listopadzie br.  Z uwagi na sprawną organizację przekazaliśmy Państwa córkom zaproszenie na spotkanie i prosimy o potwierdzenie obecności  oraz zwrot potwierdzenia do czwartku 12 kwietnia 2018 r. Potwierdzić swój udział można także na LIBRUSIE.
 
Gmina Zbąszynek trzeci rok z rzędu realizuje program profilaktyki raka szyjki macicy dla dziewcząt ze szkół podstawowych, polegający na działaniach edukacyjnych i szczepieniu przeciw wirusowi brodawczaka ludziego HPV. Dotychczas do szczepień po wyrażeniu zgody przez rodziców przystąpiło 58 dziewcząt. Przed wprowadzeniem akcji szczepień przeprowadzona zostaje anonimowa ankieta dot. chęci udziału w programie. Zaplanowano spotkania informacyjne dla rodziców / opiekunów, prowadzone przez lekarza oraz edukacyjne dla dziewczynek i chłopców. Szczepienia są bezpłatne, finansowane przez Gminę Zbąszynek i dofinansowane w wysokości 40% przez LOW NFZ w Zielonej Górze. Zapraszamy do udziału w Programie. Poniżej w załączeniu materiały informacyjno-edukacyjne.
czytaj dalej

Kwiecień - warto pomysleć o zdrowiu

"Nikt nie powinien wybierać między śmiercią a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupowaniem lekarstw a kupowaniem jedzenia. "
czytaj dalej

Zrób kolonoskopię

Zaproszenie na kolonoskopię
Możesz zgłosić się do badania, jeśli masz: od 55 do 64 lat oraz  otrzymałeś imienne zaproszenie. Możesz zgłosić się na badania także bez zaproszenia. 
czytaj dalej

Drodzy Rodzice i Opiekunowie

Od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. będziecie mogli bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciwko pneumokokom. Warunek – dziecko musi zostać zakwalifikowane do szczepienia do 20 kwietnia 2018 r.
czytaj dalej

Mammografia w Zbąszynku

21 marca br. w Zbąszynku przy Przychodni ul. Długa 1, kolejne bezpłatne badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Panie 50-69 lat. Nie czekaj, później może być tylko gorzej.
Informacje stałe: Kliknij: Harmonogram I kwartał 2018 r. Kliknij: Gdzie się leczyćZałącznik: Poradnie ginekologiczno-połoznicze 

Załączniki

Kobieto - zrób cytologię !

Bezpłatne badania cytologiczne. W załączeniu plakat i wykaz poradni.

Załączniki

Bezpłatne badania USG

PO BADANIACH
Gmina Zbąszynek w ramach działań profilaktyki zdrowotnej przystąpiła do współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda, TOP Medical sp. z o.o. oraz Stowarzyszeniem Łatwo Pomagać w celu realizacji Ogólnopolskiego Programu Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych, oraz  „NIE Nowotworom u dzieci – Rodzicu dostrzeż objawy”.
Program realizowany był z wykorzystaniem ambulansu wyposażonego w nowoczesny, wysokiej jakości sprzęt diagnostyczny. Dzięki ultrasonografom można: wykryć niektóre wady wrodzone zanim się ujawnią, wykryć wiele schorzeń, które długo rozwijają się bezobjawowo, rozpoznać konieczność leczenia już we wczesnym stadium choroby.
Fundacja Ronalda McDonalda już od 2005 roku prowadzi Ogólnopolski Program Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych Dzieci. Jego pomysłodawcą jest krajowy konsultant ds. onkologii i hematologii dziecięcej prof. Jerzy Kowalczyk.
Dzieci bada się w specjalnym ambulansie medycznym, który pełni funkcję mobilnej, medycznej stacji. Składającej się z poczekalni - rejestracji i dwóch gabinetów lekarskich wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny.
Badaniami objęte są dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Wykonują je doświadczeni radiolodzy, na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych.
W Zbąszynku czasie badania lekarze dokonali kompleksowej oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. W badaniach wzięło udział 160 dzieci. Rodzice otrzymali dodatkowe porady, związane z koniecznością wykonania innych specjalistycznych badań i dalszej diagnostyki. Każdy taki przypadek to dowód, że badania profilaktyczne u zdrowych dzieci mają ogromny sens.
Z przeprowadzonych badań sporządzony zostanie ogólny raport końcowy, który przekazany zostanie także lekarzom POZ w Zbąszynku.
13 marca br. odbyło się również spotkanie  z personelem ambulansu oraz osobami zaangażowanymi w cały projekt, na którym Burmistrz Wiesław Czyczerski podziękował za pracę i zaangażowanie, dzięki którym badania mogły odbyć się na terenie naszej Gminy. Dziękujemy wszystkim, którzy zainicjowali i zrealizowali Program. Składamy szczególne podziękowania dla: inicjatorki programu Pani Agnieszki Dzieciątkowskiej, lekarzy radiologów: Marcina Inglota i Mikołąja Pietkiewicza, Opiekuna Ambulansu Pana Mieczysława Mikołajczyka oraz Partnerów finansowych: Firma Rzeźnictwo „Zyguła” Zbąszynek, Koleje Wielkopolskie sp. z o.o. Poznań, Starostwo Powiatowe w Świebodzinie, GBS Międzyrzecz, Apteka „Moderna” Zbąszynek, ViaVac Wolsztyn.Mamy nadzieję powtórzenia badań za rok.
 
BADANIA
Od godz. 9:00 rozpoczęły się badania USG dzieci w ambulansie fundacji Ronalda McDonalda. Dziesiaj ponad 75 dzieci i jutro także. Wspaniała incjatywa Agnieszki Dzieciątkowskiej ze Stowarzyszenia Łatwo Pomagać i Burmistrza Zbąszynka. Dziękujemy sponsorom i wolontariuszom. W załączeniu publikacje dla rodziców.
 
ZAPISY ZAKOŃCZONE.
 
Już  w dniach 13 i 14 marca 2018 r. Fundacja Ronalda McDonalda we współpracy z Gminą Zbąszynek oraz Stowarzyszeniem Łatwo Pomagać w ramach projektu społecznego - Zdrowy Zbąszynek „Nie nowotworom u dzieci - Rodzicu dostrzeż objawy” zaprasza na kompleksowe badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.  Badania są bezpieczne, bezbolesne i bezpłatne. Szczegóły poniżej w załącznikach. 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12Galeria zdjęć: Nie Nowotworom u dzieci

Zbąszynecka Karta Seniora 65+

Informujemy, że od 5 marca br. można ubiegać sie o uzyskanie Zbąszyneckiej Karty Seniora 65+. Więcej informacji: Kliknij
1 2 3 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
         Godziny pracy:
         poniedziałek           7.30 - 17.00
         wtorek - czwartek  7.30 - 15.30
         piątek                       7.30 - 14.00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego